(Ljubljana, 19. novembra 2022) V Rdeči dvorani Mestne občine Ljubljana je 16. leto zapored potekala osrednja svečana prireditev v spomin na vse tragično preminule in poškodovane v prometnih nesrečah. Osrednji govorec je bil predsednik Vlade Republike Slovenije dr. Robert Golob, zbrane so nagovorili tudi v. d. direktorja Agencije za varnost prometa mag. Simona Felser, državna sekretarka Ministrstva za zdravje Azra Herceg in predsednik Zavoda Varna pot Robert Štaba. Kulturni program so izvedli učenci OŠ Riharda Jakopiča ter Adi Smolar.

Predsednik Vlade Republike Slovenije dr. Robert Golob je poudaril, da z udeležbo na tem dogodku sprejema odgovornost, da bo ta vlada naredila več: »Vizija nič je edina pot, zato je pomembno, da nemudoma stopimo skupaj. Vesel sem, da je z nami tudi nova v. d. direktorja, da je dobila tako občutek odgovornosti kot tudi poslanstva in se zaveda, zakaj je pomembno, da ukrepamo takoj. Če nam uspe Vizija nič, bomo prihodnjim generacijam prihranili breme trpljenja, ki ga prinašajo posledice prometnih nesreč. Preventivni del je pomemben, vendar predstavlja le en del, izjemno pomemben del pa je zakonodaja in nova resolucija. Četudi bi za njen sprejem potrebovali nekaj časa več, to ni bežanje od odgovornosti, temveč je prevzemanje odgovornosti, da bo dokument resnično tak, da bo prinesel merljive rezultate.«

Dr. Robert Golob, predsednik Vlade Republike Slovenije

Govorci so bili enotni, da nas neizbrisne tragedije opominjajo, kako malo je v prometu potrebno, da se življenje lahko nepredvidljivo hitro konča ali korenito spremeni. A doslej smo že dokazali, da znamo biti v prometu tudi odgovorni, je poudarila mag. Felser: »December 2020 se je vpisal v zgodovino Slovenije kot prvi mesec brez smrtnih žrtev in tako postal svetel žarek upanja, da je Vizija nič uresničljiva

Letošnji slogan Svetovnega dne spomina na žrtve prometnih nesreč v svet pošilja pomembno sporočilo: ne želimo se spominjati vsako leto več in več žrtev, želimo si, da bi naša življenja preživljali skupaj. Mag. Felser je javnost pozvala: »Na ta dan znova prosimo, naj vsi udeleženci v prometu varnost na cestah jemljejo skrajno resno in odgovorno. Bodimo pozorni do najbolj izpostavljenih udeležencev, odpovejmo se uporabi mobilnega telefona, vožnji pod vplivom alkohola, spoštujmo vozne razmere in predpise, predvsem pa prilagodimo hitrost, umirimo tempo.

Z resolucijo Generalne skupščine Združenih narodov so vlade z vsega sveta soglasno razglasile drugo desetletje ukrepov za varnost v cestnem prometu z izrecnim ciljem, da se v tem obdobju število smrtnih žrtev in poškodovanih zmanjša za vsaj 50 %. Tudi naša nova nacionalna resolucija določa korake, ki jih moramo sprejeti, da bo udeležba v cestnem prometu varnejša za vse. Resolucija je resda strateški dokument, toda njegovo jedro niso številke in statistike, temveč je namenjena vsem, ki uporabljajo ceste in imajo pravico, da na vsak cilj prispejo varno

Mag. Simona Felser, v. d. direktorja AVP