Danes, 21.6.2017, je DARS, v sodelovanju s Policijo in Agencijo za varnost prometa organiziral novinarsko konferenco pred začetkom turistične sezone. Namen novinarske konference je opozoriti in pozvati voznike, naj se izognejo prometnim konicam in naj se na pot odpravijo z veliko mero strpnosti.

Ob začetku počitnic in pred glavno turistično sezono se zastojem in povečanemu prometu na slovenskih cestah ni mogoče povsem izogniti. Povečan promet pričakujemo skozi celotno poletno sezono, najbolj obremenjene bodo ceste od severa proti jugu. Že tradicionalno največ gneče pričakujemo ob petkih popoldan in sobotah dopoldan, ko se večina odpravi proti turističnim krajem, ob nedeljah popoldan pa je največ prometa v nasprotni smeri.

Igor Velov, direktor Agencije za varnost prometa je poudaril: »V času turistične sezone se po naših cestah in predvsem po avtocestah vozi veliko tujcev, ki jih z nacionalnimi akcijami, medijskimi kampanjami in konkretnimi dogodki za izboljšanje prometne varnosti, ki potekajo skozi celo leto, ne zajamemo. Zato je agencija že lansko leto na mejah v Slovenijo in na počivališčih razdelila skoraj 30.000 knjižic. Knjižice so v več tujih jezikih in opozarjajo tujce na najbolj pogoste kršitve cestnih pravil, višino zagrožene kazni, vsebujejo pa tudi opozorilo, da se vrši poostren nadzor. S projektom na agenciji nadaljujemo tudi letos in prepričani smo, da tovrstna opozorila pripomorejo k boljši prometni varnosti. Na dopust se praviloma odpravimo za 14 dni in več, zato res ni razumljivo zakaj se nam tako mudi na dopustniško destinacijo. Bodimo strpni. Potovanje naj ne bo stresna situacija, ki lahko privede do prometne nesreče, ki bo končala naše potovanje, dopust ali morebiti življenje nekoga. Tudi pot na počitniško destinacijo naj bo del dopusta, sproščena in naj nam ostane v lepem spominu.«

»Številne prometne informacije so na voljo tudi na spletni strani PIC www.promet.si ali na naslovu m.promet.si, ki je prirejen za pregled informacij o stanju na cestah z mobilnimi telefoni. Preko mobilnega telefona lahko pot spremljate tudi s pomočjo brezplačne mobilne aplikacije DarsPromet+. Vse, kar PIC izve, po najkrajši možni poti posreduje Radiu Slovenija – prvemu  programu, Valu 202 in Radiu SI. Zato je zelo koristno, če v avtu prisluhnete predvsem slednjemu.« je izpostavil Ulrich Zorin, predstavnik DARS-a.

»Ob gostem prometu število prometnih nesreč ni zanemarljivo, vendar so posledice blažje (večinoma prometne nesreče z materialno škodo in lahko telesno poškodovanimi), vzrok pa je velikokrat prekratka varnostna razdalja, zaradi katere prihaja do naletov in s tem povezanih zastojev.« je še dodal Ivan Kapun, predstavnik Policije.

Še nekaj koristnih napotkov za udeležence v prometu:

  • Pred odhodom preverijo stanje na cestah

Voznikom priporočamo, da načrtujejo daljši čas potovanja in si vnaprej pripravijo alternativne poti oziroma postanke. Če je možno, naj se glavnim turističnim smerem izognejo predvsem v petek popoldne, soboto dopoldne ter nedeljo pozno popoldne.

  • Pomembne stvari imejte vedno pri roki

V avtomobilu imejte zadostne količine pijače, dober zemljevid, zdravila … Poskrbite za zadostno količino goriva in ne nalagajte prtljage na zadnje police, saj v primeru trka ali ostrega zaviranja ta lahko poškoduje potnike.

  • Vozite zmerno, vnaprej načrtujte pot in postanke

Vročina lahko še poslabša zdravstvene težave ali povzroči utrujenost, zato se za volan usedite povsem spočiti in zdravi. Na daljši poti načrtujte več postankov. Pretegnite se in na kratko sprehodite. Med prezračevanjem vozila ne pozabite na varnost. Če se oddaljite od vozila, ga zaklenite in zaprite okna.

  • Spremljajte vremenske napovedi

Bodite pozorni na napovedi poslabšanja vremena. Plohe in nevihte v hipu spremenijo vozne razmere.

Ob morebitni toči ne ustavljajte v predorih in pod nadvozi. To je zelo nevarno početje in vas lahko stane več kot popravilo avta zaradi toče.

  • Omejitve tovornega prometa

Splošna omejitev tovornih vozil in skupin vozil v Sloveniji, katerih največja dovoljena masa presega 7,5 tone, se v letu 2017 za čas turistične sezone začne 23. junija in traja do 4. septembra.

  • V primeru nesreče na avtocesti

Vedno, ko pride do zastoja, mora biti med kolonama vozil na prehitevalnem pasu in voznem pasu dovolj prostora za vožnjo intervencijskih vozil, ki so opremljena z modro ali rumeno lučjo (reševalci, gasilci, policija, izvajalec rednega vzdrževanja, inšpekcijske službe …).

  • Ob cestnih zaporah zaradi nujnih obnovitvenih in vzdrževanih del vse voznike naprošamo:

za strpnost in razumevanje, da prilagodijo hitrost vožnje in varnostno razdaljo, kar je pomembno za varnost voznikov in naših delavcev ter da se pred zaporo pravilno in pravočasno vključijo na en vozni pas.