18.6.2014

V teh dneh se otroci na šolah in vrtcih, ki so v letošnjem šolskem letu aktivno sodelovali v projektu Pasavček in poslali zaključno poročilo, veselijo priznanj Pasavčka in simboličnih nagradic z likom PasavčkaProjekt Pasavček je v tem šolskem letu uspešno zaključilo 399 oddelkov oz. vrtčevskih skupin, kar pomeni več kot 12.000 otrok ter 1.250 učiteljev in vzgojiteljev, iz 91 slovenskih občin.
Projekt Pasavček poteka po vrtcih in v prvi triadi osnovne šole že vrsto let in je postal dobro uveljavljen in poznan prometno-preventivni program. Osnovni namen projekta Pasavček je spodbujati pravilno uporabo otroških varnostnih sedežev pri otrocih med vožnjo, saj so otroci kot potniki najpogosteje udeleženi v prometnih nesrečah. 

V okviru projekta Pasavček smo tako vse sodelujoče otroke nagradili z napihljivimi žogami z likom Pasavčka in sloganom Red je vedno pas pripet, ki bo otroke spremljal tudi preko počitniških dni ter jih opozarjal na uporabo otroških sedežev in varnostnih pasov med vožnjo. Gradivo jim bodo posredovali predstavniki občinskih svetov za preventivo in vzgojo v cestnem prometu, ter se dogovorili tudi za nadaljnje aktivnosti v naslednjem šolskem letu.

18.6.2014

Priznanja in nagradice za otroke ob zaključku projekta Pasavček

V okviru projekta Pasavček smo preko šolskega leta zagotovili za učitelje in vzgojitelje ter sodelujoče skupine otrok različna preventivna gradiva (šolske plakate, urnike, pobarvanake, kazala, ravnilca…), izvajali so različne projektne aktivnosti, spremljali pripetost otrok s pomočjo posebnih kartončkov in za vse pripete so otroci prejeli žig Pasavčka, pripravili demostracije pravilčne uporabe otroških sedežev in varnostnih pasov, vključevali starše in stare starše, opozarjali voznike in potnike na uporabo varnostnega pasu itd.

Rezultati dosedanjih opazovanj kažejo, da se je pripetost otrok med vožnjo iz leta v leto povečevala za 5 – 7 %, saj je po projektu Pasavček v prvem letu pripetost narasla za skoraj 7 % (z začetnih 53,7% na 60,4%), v zadnjih letih pa se je še povečala na preko 93 % v povprečju pripetih otrok (leto 2011), kar je posledica tudi številnih aktivnosti v okviru projekta Pasavček.

Opazovanja so pokazala tudi, da se ženske bolj pogosto pripenjajo z varnostnim pasom kot moški, da je pripetost najvišja na avtocestah, najnižja pa na ulicah v naselju, ker ljudje verjetno podcenjujemo možne posledice nesreč pri vožnjah na kratkih razdaljah in nižjih hitrostih. Prav tako se je pokazalo, da je pripetost nižja v podeželskem okolju v primerjavi z urbanimi mestnimi središči. Ključno je, da so vsi potniki pripeti z varnostnim pasom na vseh vožnjah, tudi najkrajših od doma do šole ali vrtca. Ter da so otroci ustrezno in pravilno pripeti v otroškem varnostnem sedežu, kajti le ta jih lahko obvaruje pred hujšimi posledicami v primeru nesreče.

Informacija ob zaključku Pasavčka (.pdf)
Več o projektu Pasavček