6.5.2014
Že sedmič se je zaključil projekt Varnost in mobilnost za vse, ki ga organizira podjetje Revoz v sodelovanju z Javno agencijo RS za varnost prometa – Svetom za preventivo in vzgojo v cestnem prometu. Projekt Varnost in mobilnost za vse je del mednarodnega programa, ki poteka pod okriljem Renault v številnih državah po svetu. Med več kot 30 prijavljenimi skupinami slovenskih osnovnih šol, ki so se lotile izredno zahtevnega projekta, se je v finale, ki je potekal v sredo, 23.4.2014, na Otočcu, po ocenah žirije uvrstilo pet projektnih skupin z osnovnih šol Janka Padežnika Maribor, Mislinja, Ljudski vrt Ptuj, Adama Bohoriča Brestanica in II. Osnovne šole Murska Sobota, podružnične šole Krog. Po prepričljivem nastopu na zaključnem dogodku, ki ga je s humorjem in poznavanjem video ustvarjanja popestril Jože Robežnik, so si zmago priborili učenci II. Osnovne šole Murska Sobota, podružnične šole Krog.
Namen projektov Varnost in mobilnost za vse je spodbuditi dodate aktivnosti kot nadgradnjo prometne vzgoje v osnovni šoli, ter vključiti otoke v projektno delo z namenom konkretne sprememb prometne situacije v sami bližnji okolici šole ali kraja. Tako so projekti, ki nastajajo zelo praktično usmerjeni s konkretnimi izvedenimi ukrepi na terenu, kot so urejanje avtobusnih postajališč, označitve varnih šolskih poti, priprave Načrta varnih šolskih poti, opazovanje in spremljanje prometne varnosti itd. Konkretni ukrepi, ki so dejansko izvedeni na terenu in prispevajo k izboljšanju prometne varnosti otrok, so glavna in izredna odlika tega projekta, v katerega so vključeni tudi občinski SPV, občinske uprave, starši in okoliški prebivalci.
Več si lahko preberete tudi na spletni strani http://www.varnost-mobilnost-za-vse.si/
Zmagovalni projekt je predstavljen v posebnem videu na povezavi Projekt OŠ krog
6.5.2014
Podeljene nagrade finalistom natečaja Varnost in mobilnost za vse
V letošnjem letu je devetčlanska skupina OŠ Krog žirijo prepričala z zelo dodelanim projektom varnostne ureditve v okolici šole, v katerem so si zastavili sedem ukrepov, ki so jih vse tudi uspeli uresničiti: omejitev hitrosti na šolski poti, cona 30 v okolici šole, nov prehod za pešce, talne označbe, mešana cona za kolesarje in pešce, nižanje žive meje za boljša preglednost in postavitev cvetličnih korit za omejitev parkiranja. V projekt so vključili številne predstavnike lokalne skupnosti in policijske uprave, o njihovem delu pa so poročali tudi lokalni mediji. Izjemna nagrada – potovanje v zabaviščni park Gardaland – je zagotovo poplačala njihov trud in vztrajnost pri delu na projektu.
Vse zbrane je nagovoril tudi v.d. direktorja AVP mag. Igor Velov, ki je poudaril “pomenbnost prometne vzgoje v šolah ter kot nadgradnjo različne dodatne aktivnostmi, med katere spada tudi projekt Varnost in mobilnost. Glavni poudrake projekta je prav na konkretnih izvedenih ukrepih, ki jih načrtujejo otroci sami seveda pod metnrostvom in podporo učiteljev mentorjev in občinskih SPV. Ob tej priliki se vsem iskreno zahvaljujem za dodatno delo, trud in čas, ki so ga namenili tem aktivnostim. Poudaril je pomembnost sodelovanja družbeno odgovornih podjetij, kot je Revoz, ki so tako organizacijsko kot tudi finančno prispevali k večji varnosti otrok.”
Tudi preostale finalne skupine so za svoj trud in izdelavo projekta prejele nagrado Revoza, in sicer donacijo v višini 300 €. Nagrade je otrokom predal Franci Bratkovič, član uprave Revoza, ki je poudaril, da »je varnost pomembna povsod ne le na cesti, ampak tudi v podjetjih, med športnimi aktivnostmi in v prostem času.«
Za zaključek srečanja so se učenci vseh finalistov in njihovi mentorji dodatno poučili o prometni varnosti na delavnicah, ki jih je pripravila Agencija RS za varnost v prometu. V okviru preventivnih delavnic smo pripravili predstavitev varnega kolesa, pravilne izbire in uporabe zaščitne kolesarske čelade, demonstracijo naletne teže glave kolesarja ter pravilno pripenjanje z varnostnim pasom. Otroci pa so se predali tudi užitkom v Pustolovskem parku Otočec. Vsak pa je domov odnesel tudi mikavno nagrado – rolko.